آموزش

اتومبیل

ارتباطی

املاک

بازار کار

توریست و جهانگردی

خدماتی

صنعتی

کامپیوتر

لوازم و فروشگاه

هنری
جهت مشاوره طراحی سایت، با مرکز انفورماتیک راوش تماس بگیرید : تماس با ما

اولین نماز جمعه پس از انقلاب

اسلام مردم را به «کلمه توحید» و «توحید کلمه» دعوت کرده و شریعت اسلام برای تحقق این معنی مردم را به تشکیل اجتماعات تشویق کرده و روز جمعه وسیله ای برای تحقق این امر مقرر شده است. به همین علت، پیامبر اکرم (ص) از آ‎غاز هجرت به مدینه، نمازجمعه را برگزار می کردند و از این طریق مردم را در جریان مسایل و رویدادهای سیاسی و اجتماعی و دینی قرار می دادند.پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)، وظیفه برپایی نمازجمعه تهران را بر عهده آیت الله طالقانی گذاشتند و ایشان اولین نمازجمعه تهران را بعد از پیروزی انقلاب در روز جمعه، پنجم مرداد 1358 در دانشگاه تهران اقامه کردند. با آغاز اقامه نمازجمعه، گروهک های منافق و منحرف که سعی در به انحراف کشیدن انقلاب اسلامی مردم ایران داشتند، ناگهان با یک معجزه بزرگ الهی و اسلامی روبرو شدند و با برپایی نمازجمعه تمامی نقشه های منافقان نقش بر آب شد و اتحاد و انسجام صفوف نمازگزاران جمعه بود که توطئه های بسیاری را خنثی ساخت.

این نماز جمعه از بزرگ ترین عنایات حق تعالی بر جمهوری اسلامی ایران است...

جایگاه نمازجمعه در اندیشه امام خمینی
امام خمینی

حضرت امام از همان ابتدا سیاست را برخاسته از دیانت می خواستند و دیانت را جدای از سیاست نمی دانستند. شاهد مثال روشن این امر نوع نگاه امام به نماز جمعه است.در کتاب «کشف اسرار» که در سنین جوانی ومقارن با نخستین سال‏های حکومت استبدادی محمدرضا شاه نوشته اند، اشاره کوتاهی به مساله نماز جمعه کرده اند و در کتاب‏ تحریرالوسیله که در زمان تبعید به ترکیه تالیف فرمودند به طورمشروح پیرامون آن مسائلی را ذکر کردند.

حضرت امام خمینی آبانماه 1344 یکماه پس از تبعید به نجف اشرف، در مسجد شیخ انصاری در جمع علما ، فضلا و طلاب حوزه علمیه نجف می فرمایند:" مسیحیون خیال نکنند که اسلام هم ، مسجد هم ، مثل کلیساست... مسجد مرکز سیاست اسلام بوده است. در ... خطبه جمعه مطالب سیاسی است - مطالب مربوط به جنگ ها ، مربوط به سیاست مدن ، اینها همه در مسجد درست می شده است ."

برپایی نمازجمعه به عنوان یکی از نمادهای سیاسی اسلام یکی از دغدغه های اصلی حضرت امام پس از پیروزی انقلاب بود. از اینرو مرحوم آیت الله طالقانی را در همان نخستین سال پیروزی انقلاب به امامت جمعه تهران منصوب فرمودند. همچنین در پیامی به‏مناسبت عید فطر سال 1358 شمسی و با فاصله اندکی از برگزاری اولین نمازجمعه تهران بار دیگر بر بعد سیاسی نمازجمعه تاکید فرمودند: "... اسلام دین سیاست است، دینی است که در احکام آن سیاست‏به‏وضوح دیده می‏شود، ... و در هر هفته یک اجتماع بزرگ از همه ، در یک محل. و نماز جمعه ؛ که مشتمل (بر) دو خطبه است ، که در آن خطبتین باید مسائل روز ، احتیاجات کشور ، احتیاجات منطقه و جهات سیاسی ، جهات اجتماعی ، جهات اقتصادی طرح بشود ، و مردم مطلع بشوند بر این مسائل. و در هر سال دو عید ، که در آن دو عید مجتمع بشوند و دو خطبه در آن عید در آن نماز هست. در نماز عید دو خطبه هست ؛ که آن دو خطبه هم باید بعد از حمد و بعد از صلوات بر پیغمبر اکرم و ائمه - علیهم السلام - جهات سیاسی ، جهات اجتماعی ، جهات اقتصادی ، احتیاجاتی که کشور دارد ، احتیاجاتی که منطقه دارد در آنها طرح بشود و خطبا مردم را آگاه کنند از مسائل."

آیت الله طالقانی پس از برگزاری 9 نمازجمعه دار فانی را وداع گفت؛ امام خمینی در حکم انتصاب امام جمعه بعدی تهران چنین می فرمایند:"…مرحوم مجاهد بزرگوار آقای طالقانی ، پس از عمری مجاهدت و پاسداری از اسلام ، به رحمت خداوند پیوست و ما را سوگوار کرد. تکلیف پاسداری از اسلام به عهده همه ماست ؛ و من شما را ... برای دژ محکمی که آن فقید سعید پاسدار آن بود انتخاب و منصوب نمودم. نماز جمعه - که نمایشی از قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام است - باید هر چه شکوهمندتر و پر محتواتر اقامه شود. ملت ما گمان نکنند که نماز جمعه یک نماز عادی است ، امروز نماز جمعه با شکوهمندی که دارد ، برای نهضت کوتاه عمر ما یک پشتوانه محکم و در پیشبرد انقلاب اسلامی ما عامل

آیت الله شهید طالقانی

 موثر و بزرگی است. ملت عظیم و عزیز با شرکت خود باید این سنگر اسلامی را هر چه عظیم تر و بلند پایه تر حفظ نمایند تا به برکت آن ، توطئه های خائنان و دسیسه های مفسدان خنثی شود..."

همچنین امام در سخنانی دیگر تاکید نموده‏اند:" نماز جمعه از اهمیت‏سیاسی فوق ‏العاده‏ای برخوردار است ... اسلام دین سیاست است و هر کس خیال کند که جدای از مسائل سیاسی‏است جاهل بوده و از این آیین و سیاست آگاهی ندارد." این سخن‏واضح و قاطع امام در احیای نماز جمعه به عنوان تجلی ترکیب اسلام ‏و سیاست نقش فوق العاده مهمی داشته است. در بیانی دیگر خطاب به‏کنگره جهانی ائمه جمعه و جماعات فرمودند: "... نماز جمعه یکی از بزرگ‏ترین پدیده‏های اسلامی و یکی ازمهم‏ترین ره آوردهای انقلاب اسلامی ما است اگر این انقلاب اسلامی جز این نماز جمعه به ما چیز دیگری نداده بود برای ملت ما و مسلمین‏ کافی بود..."

با برپایی نمازجمعه تمامی نقشه های منافقان نقش بر آب شد و اتحاد و انسجام صفوف نمازگزاران جمعه بود که توطئه های بسیاری را خنثی ساخت

جالب توجه است که حضرت امام بر خلاف برخی عقاید رایج تمام اقشار ملت ازجمله زنان را هم به شرکت در نماز جمعه تشویق می فرمودند. یکی ازاستفتائاتی که از ایشان شده این است که: آیا شرکت‏بانوان درنمازهای جماعت‏یومیه و نماز جمعه کراهت دارد یا خیر؟ امام درجواب فرموده‏اند: کراهت ندارد بلکه در بعضی موارد مطلوب است.

تاکید امام بر بعد سیاسی نمازجمعه و ضرورت برگزاری شکوهمند آن حتی در وصیتنامه ایشان نیز مشهود است ، آنجا که در آخرین وصیتها می فرمایند:"... از نمازجمعه و جماعت که بیانگر سیاسی نماز است هرگز غفلت نکنند ، که این نماز جمعه از بزرگ ترین عنایات حق تعالی بر جمهوری اسلامی ایران است..."

بد نیست نگاهی هم به سوی دیگر این امر بیاندازیم. در میان سالهای برگزاری نمازجمعه تاکید امام بر صلابت آن همواره مورد لبیک امت حزب الله بوده است و این امر موجب رضایت خاطر ایشان را فراهم ساخته بود. روشن ترین شاهد مثال، این بخش از پیام نوروزی حضرت امام در سال 64 و کمتر از یک هفته پس از انفجار بمب در نمازجمعه تهران است:" قصه روز جمعه را که آن طور باشکوه ، با نورانیت ، با استقامت گذشت. آن طور مردم با طمانینه ... مخصوصا نگاه می کردم ببینم در بین مردم چه وضعی هست ، ندیدم حتی یک نفر را که یک تزلزلی درش پیدا باشد. و آن وقت امام جمعه آن طور با آن طنین قوی صحبت کرد ، مردم آن طور گوش کردند ، آن طور فریاد زدند که ما برای شهادت آمدیم... با یک همچو ملتی کسی نمی تواند مقابله کند. ملتی که این طور است ؛ آن روزی که اعلام می کنند که می خواهیم بمباران کنیم نماز جمعه را ، بیایند و بیشتر بیایند ، حتی آنهایی که نمی آمدند برای نماز ، (از) قراری که برای من نقل کرده اند ، آنهایی که برای نماز جمعه هم نمی آمدند هفته های دیگر ، این هفته آمده اند."

نماز جمعه

بد نیست میزان اعتقاد بالای امام به این امر را در خاطره ای از نوه امام مرور نماییم:" آن زمان که در مراسم نماز جمعه ‏بمب گذاری کرده بودند من هم در مراسم نماز مزبور شرکت کرده‏بودم. مادرم و دیگر افراد فامیل در خانه آقا بودند، چون از من‏خبری نشده بود همه نگران شده بودند وقتی وارد خانه شدم، دیدم ‏مادرم به حالت اعتراض گفت: تو که باردار بودی چرارفتی؟ به خاطر بچه‏ات هم که شده نباید می‏رفتی. این را هم بگویم‏که از قبل شایع شده بود که آن مراسم نماز را صدامیان بمباران‏می‏کنند یا در آن بمب می‏گذارند، نگرانی مادرم هم از این بابت‏بود. ولی امام که سر میز ناهار نشسته بودند با خنده‏ای به من‏گفتند: سالمی؟ من تشکر کردم. ایشان آهسته در گوشم گفتند: خیلی‏کارخوبی کردی که رفتی، خیلی از تو خوشم آمد که به چنین نمازی‏رفتی. "

گردآوری و تنظیم: عطاالله باباپور

تبیان

سایت امروز
نام کاربری : 
رمز ورود :
منوی سایت
نیازمندی ها
درج آگهی
طراحی سایت
سفارش طراحی سایت
ورود اعضا
عضویت
تماس با ما
ویترین سایت
مقاله ها
پیشنهادات و انتقادات
انواع طالع بینی
اخبار
تماس با ما
جستجو در سایت

طراحی سایت : راوش
© موتور جستجوی امروز - تمامی حقوق محفوظ است